Fırın çekmesinde asla saklamamanız gereken 5 şey

Fırın çekmeceleri, hemen hemen her mutfakta bulunan ve ne için kullanılacağı belli olmayan atıl bir alandır. Birçok kişi bu çekmeceleri, fırın tepsilerini muhafaza etmek için kullanırken çoğu kişide bir depolama alanı olarak kullanmaktadır. Ancak fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken bazı şeyler var ki bunlar farkında olamadan o eşyalara zarar vermenin yanı sıra daha büyük sorunların ortaya çıkmasına da sebep olabilir.

Fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeylerin çoğu, yüksek ısıya maruz kaldığında yanıcı etkisi olan eşyalardır. Fırın her ne kadar dışarıya ısı vermiyor gibi görünse de çevresine yüksek ısı yayarak yakınında bulunan birçok eşyayı etkileyeceği için yanıcı eşyalar, fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeyler arasında en başta yer alır.

Fırın çekmecesinde bir şeyler saklamadan önce kendinize “bu ürün yüksek ısıya maruz kaldığında herhangi bir sorun oluşturur mu?” sorusunu sorun. Cevabınız hayır ise fırın çekmecesinde o eşyayı rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Peki, fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeyler tam olarak nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim!

FIRIN ÇEKMECESİNDE ASLA SAKLAMAMANIZ GEREKEN ŞEYLER

Ahşap Kesme TahtalarıAhşap kesme tahtaları yüksek ısıya karşı hassas yapıda oldukları için fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeylerden bir tanesidir. Fırın çalışırken yaydığı ısı etrafını da etkileyeceği için çekmecesi içerisinde bulunan ahşap kesme tahtaları yüksek ısının sebep olduğu sıcaklıkla kuruyacak ve çatlayacaktır.

Ahşap kesme tahtaları gibi ahşaptan üretilen her türlü mutfak eşyasını daha uzun süreler kullanmak için fırın çekmecesinden uzakta kuru ve serin alanda muhafaza etmelisiniz.

Streç Film ya da Plastik Ambalajlı EşyalarYiyecekleri muhafaza etmek için sıklıkla tercih edilen streç film ya da plastik ambalajlı eşyalar fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeylerden bir diğeridir. Bu ürünler yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında büzülebilir ve şekillerini kaybederek deforme olabilirler.

Bazı plastik ambalajlar düşük sıcaklıkta fırına girebilse de fırının alt kısmında yüksek sıcaklığa maruz kalarak da deforme olabileceği için fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeyler arasında yer alır.

Temizlik ÜrünleriTemizlik ürünleri doğru muhafaza edilmediğinde tehlike saçan en önemli eşyalardan bir tanesidir. Çoğu temizlik ürünü aşırı ısıya maruz kaldığında yanıcı olabilecek kimyasallar içerir. Bu yüzden temizlik ürünlerini her ne olursa olsun fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeyler arasında yer alır.

Bulaşık deterjanı, el dezenfektanları ve temizlik solüsyonları da içeriğinde ki kimyasallar sebebiyle daha serin ve kuru, iyi havalandırılan bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir.

El Havluları ve Masa ÖrtüleriMutfakta aktif olarak kullandığınız el havluları ve masa örtüleri yıkadıktan sonra fırın çekmecesinde saklamak size mantıklı gibi gelse de buda büyük bir hatadır. Mutfakta kullandığınız el havluları ve masa örtüleri sıklıkla yağ ve yağlı yüzeylerle temas ettiği için her ne kadar yıkanarak temizlense de yağdan tam anlamıyla arınmayabilir.

Yağ yüksek ısıya maruz kaldığında yanıcı bir hal aldığı için fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeyler arasında listemize dahil oluyor.

Kiler EşyalarıKüçük mutfaklarda yer sıkıntı olduğu için bazen un, şeker, kabartma tozu ve vanilya gibi kilerde saklanması gereken ufak paketli ürünleri fırın çekmecesinde saklayabiliyoruz. Ancak buda diğer tüm eşyalarda olduğu gibi oldukça yanlış bir saklama yöntemidir.

Bu gibi kiler eşyalarının paketleri, aşırı sıcak ortamlarda alev almaya çok müsait olduğu için fırın çekmecesinde asla saklanmaması gereken şeyler arasında yer alıyor. Fırın çekmecesi yerine daha serin ve kuru bir yerde bu malzemeleri gönül rahatlığıyla muhafaza edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx