İstanbul sonuçları kurultayı etkiler mi?

Mehtap Gökdemir – Bol konuşmalı ve tartışmalı geçen CHP İstanbul İl Kongresi’ni, genel merkeze yakın kaynakların “30-40 farkla kazanırız” iddialarının aksine değişmicilerin desteklediği Özgür Çelik kazandı. İstanbul’un yeni il başkanı olan Çelik’in listesindeki 196 isim de kurultay delegesi olarak belirlendi. 1370 delegenin oy kullanacağı kurultaya, en çok delege İstanbul’dan gidiyor. Bu nedenle, il kongresinin sonuçları parti kulislerini de hareketlendirdi. Kulislerde şu değerlendirmeler dikkati çekti:

‘PM’ için  elleri güçlendi’

“İstanbul’u değişimcilerin kazanmasıyla parti içindeki dengeler yeniden karılır. İmamoğlu, İstanbul’da tam hakimiyet kurar. Kasım kurultayını Kılıçdaroğlu kazanır, İstanbul İl kongresi büyük kurultayın sonucunu değiştirmez. Çünkü 196 İstanbul delegesinin tamamı Özgür Özel’e oy atmaz, Kemal Bey buradan alacağı oyu alır. Ama asıl mesele İstanbul’un psikolojik etkileri. Kurultayda asıl mücadele, kavga Parti Meclisi (PM) için verilecek. Genel Başkan seçiminde olmasa bile İstanbul kongresinin sonucu PM seçimini etkiler. Değişimciler İstanbul kongresi ile psikolojik üstünlüğü ele geçirdi. Evet Ankara ve İzmir kongrelerini Genel Merkez aldı ve Anadolu’da değişimciler çok etkin değil. Ancak Anadolu’da İstanbul’dan etkilenebilecek kararsız delegeler var. Değişimcilerin PM için elleri güçlendi, pazarlık güçleri arttı. Kasım kurultayında Kılıçdaroğlu yeniden Genel Başkan seçilse bile PM listesi delik deşik olabilir. Bu durum Kılıçdaroğlu’nun yerel seçim adaylarını belirleme konusunda sıkıntı yaşatır. Genel anlamda Kemal Bey’in eli zayıfladı. İstanbul kongresi partideki görüş ayrılığı ve bölünmeyi net şekilde gün yüzüne çıkardı.”

‘Canpolat süreci yönetemedi’

Kaynaklar, kongreyi kaybeden Cemal Canpolat’ın süreci yönetemediğini de savunarak, “Seçime avantajlı girdi, 350 imza toplamışlardı ama Canpolat’ın süreç yönetimi kaybettirdi” yorumunu yaptılar.

CHP İstanbul İl Kongresi’nde değişimcilerin desteklediği Özgür Çelik, 342 delegenin oyuyla yeni il başkanı seçildi. Genel merkezin desteklediği Canpolat ise 310 oy aldı. 

İmamoğlu aday olur mu?

Parti kulislerinde kurultayda İmamoğlu’nun aday olabileceği iddiaları da konuşuluyor. Kulislerde “İstanbul kongresinin sonucunda eli güçlenen Özgür Özel değil, Ekrem İmamoğlu’dur, İmamoğlu’nun adaylığı gündeme getirilebilir” görüşleri dillendiriliyor. “Partide bölünme endişesi var” yorumunu yapanlar, İmamoğlu’na yönelik “31 Mart’ta CHP seçmeninden de oy isteyeceğini unutmasın” uyarısında da bulunuyorlar. Genel Merkez kaynakları ise, İmamoğlu’nun kongre konuşmasını, “Bir belediye başkanı ve adayı olarak, kazanmasıyla ilgili konuşmalıydı. Değişimle ilgili temalarını verdi. Cumhurbaşkanlığı adaylığını söyledi” diyerek eleştirdiler.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx