Kritik Soruşturmaların Savcısına ŞOK Suçlama

Kökçü hakkında HSK’nin soruşturma açtığı ve soruşturmanın devam ettiği öğrenilirken, Kökçü bir iş insanının eski eşiyle ortak hareket ederek, iş insanından milyon dolarlar istemekle suçlanıyor.

Mohammed Alçelebi isimli kişinin evi 16 Haziran 2020 tarihinde polisler tarafından basıldı. Alçelebi hakkında isimsiz bir ihbar mektubu nedeniyle bir ‘FETÖ soruşturması’ başlatıldığını öğrendi. Alçelebi soruşturmayı, kendisinin eski eşinin yakın arkadaşı olan Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü’nün yürüttüğü bilgisine ulaştı.

‘SAVCI İLE ESKİ EŞİM TANIŞTIRDI’

Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) sunduğu dilekçesinde Gökalp Kökçü ile tanışıklığının olduğunu aktaran Alçelebi, “Gökalp Kökçü ile daha önceden eski eşim Gözde Özceylan ve babası Yaşar Özceylan vasıtasıyla ailece bir tanışıklığım ve arkadaşlığım söz konusudur. Kendisi ile birçok kez Florya Develı̇, Kaşıbeyaz restoranda tek veya ailece yemek yemişliğimiz ve içki içmişliğimiz vardır. HTS kayıtlarında bu durum ortaya çıkacaktır” diye yazdı.

2018 yılında eşi Gözde Özceylan ile anlaşmalı şekilde boşandığını aktaran Alçelebi, “4 Ekim 2019 tarihinde Florya Develi Restoranda savcı

YENİDEN EVLENİNCE KRİZ DE PATLAK VERDİ

2019 yılı Temmuz ayında yeni bir evlilik yaptığını aktaran Alçelebi, “Evlendiğim andan itibaren eski eşim tarafından çeşitli isteklere ve milyonlarca USD’yi bulan taleplere maruz kaldım. Anlaşmalı olarak protokolle boşanmamıza rağmen ‘Boşanmanın iptali davasıyla’ açtı” diye yazdı.

Eski eşi ile Gökalp Kökçü’nün kumpasıyla karşı karşıya kaldığını öne süren Alçelebi, “Evime ve ofisime yapılan bu operasyondan sonra hakkımda bulunulan suçlamaları öğrenmek adına avukatım, savcı Gökalp Kökçü ile bir görüşme sağlamıştır. Kökçü, avukat Şeref Bey’e bu soruşturmayla ilgili bir ilerleme kaydetmek istiyorsam eğer; önce eski eşim Gözde Özceylan’ın maddi isteklerini yerine getirmemi ve sonrasında kendisi ile masaya oturması gerektiğini iletmiştir. Hatta ve hatta beni gözaltına hemen aldırabileceğini sonrasında tutuklanmamı sağlayıp dosyama da yıllarca bakmayıp içeride yatmamı sağlayacağını ve bu suçtan yargılanan bazı suçlulara hakkımda gizli tanıklık bile yaptırabileceğini de dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.

‘TELEFON KAYITLARINA BAKILSIN’

Dilekçesinde yaşadığı mağduriyetleri anlatan Alçelebi, “Tarafıma yurtdışı çıkış yasağı koyan, pasaport tahdit işlemi yapan, gerek benim gerekse eşim Meltem’in malvarlığına tedbir koyduran, çalışanlarımın hesaplarına tedbir koyduran Savcı Gökalp Kökçü, soruşturma savcısı olduğu dönemde hakkımda ifade dahi talep etmemiştir. Suçlu olsam ve isnatlar doğru olsa tutuklanmam gerekmez miydi? Şahsıma ait telefon numarasının 2016 ve 2017-2018 yıllarında HTS kayıtlarıma bakılırsa ilgili Savcı Gökalp Kökçü ile onlarca görüşmem olduğu zaten görülecektir. Savcı Kökçü eski eşim ile beraber bir kumpas kurarak benden milyonlarca dolar almak için çaba göstermişlerdir” diye yazdı.

O SORUŞTURMAYA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

Kendisi hakkındaki dosyanın Kökçü’den alınarak başka bir savcıya verildiğini aktaran Alçelebi dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Hakkımızda MASAK raporları alındı ve 09 Mart 2022 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü suçlar bürosu tarafından hakkımda takipsizlik kararı verildi. Bu karar 01 Nisan 2023 tarihinde kesinleşmiştir. Sayın kuruldan talebim savcı Gökalp Kökçü’nün bana yaşattığı mağduriyeti bir başka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yaşatmaması adına, yüce Türk yargısının ismini kullanarak kendisine menfaat sağlamasına engel olunmasına ve yargının böyle savcılar sebebiyle karalanmasının önüne geçilmesi için gereğinin yapılmasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx