Prof. Dr. Daron Acemoğlu: Putin için gelecekte daha çok sarsıntı beklemek normal

Rusya’daki Wagner isyanını değerlendiren ekonomist Prof. Dr. Daron AcemoğluPutin’in rejiminin çok da sağlam olmadığı ortaya çıkmış olabilir” dedi. 

Rusya’daki Wagner isyanını ve darbe girişimi her ne kadar bertaraf edilse de uzmanlara göre Vladimir Putin’i daha büyük sıkıntılar bekliyor.

Wagner’in isyanını değerlendiren Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, “Birçok uzmanın düşündüğün tersine, Putin’in rejiminin çok da sağlam olmadığı ortaya çıkmış olabilir” dedi ve Bunu “Niye?” diye sorarak gerekçelerini açıkladı:

Bunu anlamak için herhangi bir liderin nasıl iktidarda kaldığını düşünmek lazım. Bunun iç mekanizması var. Kurumlar; ikna gücü; ve başka siyasi güçlü insanlar ya da gruplarla koalisyon. En başarılı liderler bu üçünü de iyi bir şekilde kullanıyor. Putin’in gücüne bakarsanız bir tek koalisyonlardan geliyor. Kurumsal bir güç yok ve sosyal bir ajandası olmadığı için ikna gücünü arttırmaya da yatırımda bulunmadı.

“Dengeler bozuldu”

Kurumların zayıf olduğu yerlerde koalisyonlara bağlı olan güçler aslında çok sağlam olmaz. Çünkü koalisyondaki diğer güçlü kişiler desteklerini her an çekebilir. Özellikle de belli bir değişim olursa bu daha da olası hale gelir. Son iki gündeki olayları böyle yorumlamak mümkün. Eğer bu yorum doğru ise, Putin için gelecekte daha çok sarsıntı beklemek normal çünkü bu darbe deneyimi ile dengeler iyice bozuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx