Son dakika… Putin’den Wagner açıklaması: İç savaşı fiilen durdurduk

Rusya Devlet Başkanı Putin, Wagner isyanına dair yeni açıklamalarda bulundu.

‘Ordu ve halk isyancıların yanında değildi’ diyen Rus lider iç savaşı durdurduklarının altını çizdi.

Putin’in konuşmasından şu ifadelere yer verdi;

İç savaşı durdurdunuz. Çok zor bir durumda tam da o şekil hareket ettiniz. Yemininizin, ülkenizin arkasında durdunuz. Silahlı kuvvetler, kahramanca mücadele verdi. Hiçbir birliği askeri bölgeden çekmek zorunda kalmadık. Ve bu ayaklanmada askeri pilotlar hayatını kaybetti. Ordunun ve halkın onların yanında olmadığını gördüler. Can kaybının önüne geçtiler. Kolluk kuvvetlerine buradan çok teşekkür ediyorum, Rus halkına sadakatiniz için.’

Putin, askerlere hitaben yaptığı konuşmada ayaklanma sırasında ülkeyi savunmak için hayatını feda eden olan Rus askerleri için de bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı, Moskova’nın Rusya’daki isyanı yatıştırmaya yardımcı olmak için ‘Ukrayna’daki özel askeri operasyondan’ askerlerini çekmeye zorlanmadığını da sözlerine ekledi.

WAGNER KRİZİNDE KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ?

St Petersburg Avrupa Üniversitesi’nde siyaset bilimci Profesör Vladimir Gelman’a göre herkes kaybetti. ‘Putin bir süredir kontrolün kendisinde olmadığını gösterdi… Prigojin elini fazla zorladı ve tekrar yerine oturtuldu.’ diyen Gelman ayrıca Rus ordu komutanları Şoygu ve Gerasimov’un hesaplaşma boyunca görünmez olduklarını belirtiyor ve bu durumun ‘astları nezdinde bile kendilerini tamamen gözden düşürdüğünü’ söylüyor.

Siyasi analist Nikolai Petrov, Putin’in geçen hafta sonundan sonra toplumun gözünde daha zayıf göründüğünü belirtiyor.

Princeton’dan araştırmacı Yevgeni Roshchin, Prigojin’in isyanının Rus elitleri arasında ordunun önemli bir aktör olduğu ancak bağımsız olmadığını ve ciddi bir bölünmeyi gösterdiğini söylüyor.

İngiliz güvenlik uzmanı Edward Lucas, Putin’in zayıflamasının bir ‘sıkıntılar dönemine’ yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx