Telefon Şarj Cihazınızın Aşırı Isındığını Fark Ettiyseniz Korkmanız Gerektiğini Gösteren İşaretler!

Telefon şarj cihazları, telefonunuzu şarj etmek için alternatif akımı (AC) doğru akıma (DC) dönüştürür ve bu da ısı üretir. Bir telefon şarj cihazının kullanım sırasında ısınması normaldir, ancak asla tutulması veya dokunulması rahatsız edici olacak ya da erimeye veya rengi solmaya başlayacak kadar sıcak olmamalıdır.

iPhone veya Android telefon şarj cihazınızı kullandıktan sonra ılık veya dokunulamayacak kadar sıcak olduğunu fark ettiyseniz, bunun neden olduğunu ve endişelenecek bir şey olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler…

Normalde elektronik cihazlar bir miktar ısı üretir, bu normal karşılanabilir ancak…

Her telefon şarj cihazında bir miktar sıcaklık olması normaldir. Şarj cihazınız prizinizden gelen AC gücünü telefonunuz için DC gücüne dönüştürür ve bu süreçte ısı üretir.

AC/DC dönüşümünü gerçekleştirmek için şarj cihazı transformatör adı verilen elektrikli bir bileşen kullanır.

Transformatörler, normal elektrik iletimi süreci ve ayrıca transformatörlerin çalışma şeklinin bir yan etkisi olan girdap akımları ve diğer kayıplar nedeniyle ısı üretir. Genel olarak, bir transformatör ne kadar fazla akım sağlarsa, o kadar fazla ısı üretecektir.

Normal şartlar altında, bir telefon şarj cihazı dokunulduğunda biraz sıcak hissedebilir ve bu aslında tasarlandığı gibi çalıştığını gösterir.

Ancak sadece sıcaktan daha fazlasıysa veya daha önce sıcak olmadığı halde aniden alışılmadık derecede sıcaksa, o zaman bir sorununuz olabilir.

Peki ne kadar sıcaktan endişelenmeliyiz?

Şarj cihazınız tutulması veya dokunulması rahatsız edecek kadar sıcaksa, bu bir şeylerin yanlış gittiğinin açık bir işaretidir. Bu, şarj cihazının içindeki bir arızadan veya şarj cihazı ile priz arasındaki bağlantıda bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Yüksek kaliteli, orijinal şarj cihazlarında, bir şeyler ters giderse şarj cihazını otomatik olarak kapatacak koruma devresi bulunur. Ancak bu devre arızalanabilir veya düşük kaliteli ya da sahte bir şarj cihazı kullanıyor olabilirsiniz.

Şarj cihazınız rahatsız edici derecede sıcaksa, fişini prizden çekin ve prize takılan uçlarda kir veya tıkanıklık belirtisi olup olmadığına bakın. Ayrıca, telefonunuzdaki şarj bağlantı noktasının temiz olduğundan emin olun ve şarj cihazının üzerindeki USB bağlantı noktasında (varsa) kir veya tüy birikmesi olup olmadığını kontrol edin.

Bağlantı noktası temizlendikten sonra tekrar deneyin ve hala ısınıyorsa, sorunun devam edip etmediğini görmek için farklı bir kablo kullanın. Yine de, farklı kablolar deneyerek riske girmek istemeyeceğiniz bazı durumlar vardır, bunları aşağıda ele alacağız.

Isınmış bir şarj cihazı ne zaman yangın tehlikesi oluşturur?

Şarj cihazınızda veya şarj kablonuzda bu uyarı işaretlerinden herhangi birini görürseniz, şarj cihazını veya kabloyu kullanmayı derhal bırakın ve değiştirin. Arızalı bir şarj cihazınız varsa, yenisini almak için üreticinin müşteri desteğiyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Şarj cihazının plastiğinde veya şarj kablosunda gözle görülür erime belirtileri nelerdir?

  • Şarj cihazından duman veya eriyen plastik kokusu gibi alışılmadık bir koku geliyorsa.

  • Şarj cihazında, kabloda veya şarj cihazının takılı olduğu prizde yanık izleri (siyah veya kahverengi yanık izleri).

  • Yeni veya olağandışı ani bir ısı miktarı.

  • Kabloda veya şarj cihazında yıpranma, çatlak veya fiziksel hasar.

  • Ayrıca, telefonunuzu yanıcı veya parlayıcı herhangi bir şeyden uzakta şarj etmeyi unutmayın. Bu, iyi çalışan bir şarj cihazı için bile geçerlidir.

Yüksek kaliteli ve markalı şarj cihazları kullanmaya özen gösterin.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi, telefon şarj cihazınızın sıcak olmasının bir nedeni de düşük kaliteli veya sahte bir parça olmasıdır. Bu parçalar bizi güvende tutan güvenlik standartlarına ve yönetmeliklere uygun değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*